Hølje Tefre og Dinamo har vært gjennom en spesiell periode. Nå er de oppe og står igjen, på en litt annen måte enn tidligere.

Dinamo-sjefen om byråets tilstand: – Jeg slapper overhodet ikke av

Ett og et halvt år etter at Dinamo gjenoppsto, opplever fortsatt Hølje Tefre at hver måned er en kamp for å nå budsjettet.

Publisert

Mye har skjedd siden Dinamo-konkursen høsten 2023. Bruken av kunstig intelligens har virkelig skutt fart, og Donald Trump er blitt president i USA igjen, for å nevne noe.

Noe som også skjedde like etter at konkursen var et faktum, var at Dinamo gjenoppsto. Nå, ett og et halvt år senere, er de omtrent 20 færre ansatte i byrået, og Gudleiv Mæhlum Bjørklund har fått full kontroll på selskapet.

Men tilstanden i bransjen er ganske lik, mener byråleder Hølje Tefre.

– Jeg slapper overhodet ikke av. Men jeg er ikke anspent heller, det er jeg for gammel til, sier han til KOM24.

– Uforklarlig stille

De siste månedene har Dinamo vunnet kunder som Helse Sør-Øst, Kopinor og flere fylkeskommuner.

Tefre sier at tiden etter gjenoppstandelsen har vært preget av både oppturer og nedturer.

Hølje Tefre og Dinamo har flyttet til Tullins gate 4C i Oslo.

– Vi la bak oss et 2023 som var turbulent, og som kulminerte i at vi måtte gå til skifteretten i september det året. Etter omstruktureringen gikk vi inn i et 2024, som også ble utfordrende. Me vi kom oss gjennom, og tjente litt penger. 

– Samme situasjon preger også 2025 så langt, selv om vi ligger på budsjettet vårt. Men det er ikke sånn at det er skikkelig vind i seilene og at det suser av gårde, sier han.

Etterspørselen varierer veldig fra måned til måned, meddeler byrålederen.

– Noen måneder er bra, mens andre kan være uforklarlig stille.

Tefre er ikke i tvil om at storpolitikk og generell usikkerhet, også påvirker kundene deres.

– Det er lett å bli deppa og få mørke tanker sånn som verden er nå. Også kan mange tenke «hva har en gærning borti USA å si for oss?». Jeg tror det har mye å si. Verdenssituasjonen setter stemningen, gjør folk usikre, og gjør at færre er villige til å trykke inn gassen. Jeg opplever at usikkerheten er større enn noen gang.

Ny situasjon

Tefre kom inn i Dinamo i 2015. John Rørdam, som leder reklame-delen i byrået, har jobbet der siden 2002, mens Dinamo Design-sjef Turid Rønningen kom inn i 2001.

Byrået har spisset seg innenfor de to kategoriene, mens de har lagt vekk PR-satsingen som de hadde før.

– Konkursen ble en av de største snakkisene i bransjen. Hvordan jobber dere for å gjenreise omdømmet til byrået?

– Konkursen var et resultat av noe som lå langt tilbake i tid. Dinamo slet med gjeld som var tatt opp helt tilbake i 2006, som vi fortsatt betalte ned på. Det var et veldig offensivt byrå de første årene, som dro på seg en rekke forpliktelser og kostnader som hang ved oss lenge, sier Tefre.

– Jeg opplevde at kundene våre forsto situasjonen slik den var i 2023, og at de skjønte at måten vi gjorde det på var det eneste riktige. Så kan man spørre hva slags navn vi har i markedet nå. Min opplevelse er at det er ganske bra, og at vi er i stand til å sette sammen gode og kule løsninger for kundene våre.

Dinamo eies nå av ICON Investments AS, som igjen er en del av industrikonsernet Invex Group. Selskaper som Appetite for Production og Techpros er også i samme familie.

I Dinamo er de 33 ansatte. Kontorene deres ligger i Tullins gate 4 i Oslo, der de sitter sammen med noen av de andre selskapene i samme konsern.

Prispress

Tefre beskriver konkurransesituasjonen i bransjen som «tøff», og sier det er kamp om hver eneste krone.

Til tross for vanskelige tider, vil flere av de offentlige aktørene ha timesprisene ned når de inngår avtaler med byråer.

– Vi må kjempe og levere lavere priser enn noen gang. Noen ganger må vi være åpne med kundene om at vi må ha mer hvis vi skal kunne investere i kompetanse. Får vi ikke det, kan vi ikke levere noe av verdi til dere, må vi si.

Samtidig erkjenner han at de selv er delaktig i trenden.

– Senest her om dagen måtte vi gå ned ti prosent på pris. Vi skal pokker meg ikke tape på det, tenkte jeg. Og sånn er det flere som tenker.

På spørsmål om de har blitt nødt til å gjennomføre lønnskutt den siste tiden, svarer Tefre nei. 

Priser er også viktig i reklamebransjen i en annen forstand. Når KOM24 besøker Dinamo-kontorene, er det midt i pris-sesongen, med ANFO Effekt nettopp unnagjort og Gullblyanten rett rundt hjørnet.

Hvordan prioriterer dere disse utdelingene?

Hølje Tefre og Turid Rønningen har begge jobbet i Dinamo i flere år.

– Vi prioriterer dem i den forstand at når fristene nærmer seg, tar vi en vurdering på om vi skal sende inn bidrag. Vi vant et sølv i Gulltaggen i fjor, og vurderte om vi skulle sende inn en case til ANFO Effekt. 

– Men også dette er et kostnadsspørsmål. Jeg synes Gullblyanten er meningsløst dyrt for eksempel. Der koster det flere tusen kroner å sende inn bidrag, selv om folk i juryene jobber gratis.

Attraktivitet

Konkurs og negative oppmerksomhet har heller ikke gått utover evnen deres til å tiltrekke seg folk, skal vi tro Tefre.

Sjefen sier han får mellom fem til ti henvendelser på mail hver uke med spørsmål om de er på utkikk etter folk. Målet er også å ansette flere etter hvert.

– Har det blitt mer å gjøre for folk her etter kuttene?

Tefre viser oss rundt i lokalene deres.

– Det er noen vi burde hatt to av. Men dette handler om svingninger. Jeg opplever at de fleste har godt med ting å gjøre, sier Tefre.

Den siste tiden har også vært en prøvelse for han selv som leder, innrømmer han.

– Jeg har flere ganger tenkt gjennom om det er noe jeg kunne gjort annerledes. Om du ikke mister selvtillit, så stiller du spørsmål rundt din egen rolle. Skal jeg fortsette? Hvordan er troverdigheten min og tilliten internt? Dette var også spørsmål som de nye eierne stilte seg, men de var ganske åpen på at jeg ikke var problemet.

Han føler seg også sikker på at stemningen blant de ansatte nå er bra.

– Du får testet motivasjonen din. Men jeg tror virkelig at vi skal klare å lage et Dinamo som kommer til å bli svært spennende framover, og det er det som gjør at jeg gidder å stå opp til denne jobben, avslutter Tefre.

Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@kom24.no

Powered by Labrador CMS