Lanserer Gullhaien: Her er juryen
Bransjen får en ny pris! Gullhaien skal inspirere til kreativitet og kvalitet – og sikre at kunstig intelligens styrker, heller enn forflater, kommunikasjonsfaget.
– Det finnes mange priser i bransjen, men det som skiller denne ut, er at den er spesifikt rettet mot kunstig intelligens, sier Geir E. Osnes, initiativtaker til prisen og daglig leder i AIAIAI AS, til KOM24.
Gullhaien er en ny pris som skal inspirere til kreativ og håndverksmessig solid bruk av kunstig intelligens. Prisen deles ut 27. mars 2025 på Eldorado Scene i Oslo, som en del av fagarrangementet MAKE OSLO.
– Effektivisering og systematisering forflater kommunikasjonsfaget. Kunstig intelligens er et helt fantastisk kreativt verktøy, men det er synd at det ikke er flere gode eksempler på det her i Norge. Vi er fortsatt i startgropa, og målet med Gullhaien er å motivere folk til å bruke KI for å lage god, kreativ historiefortelling og kommunikasjon, sier Osnes.
Gullhaien er et initiativ fra delingsbyrået og produksjonsmiljøet AIAIAI AS i samarbeid med Oslo Kreativ AI (OKAI).
Årets jury
Ivar Vereide og Alexander Solbakken leder juryarbeidet for Gullhaien.
Vereide har 40 års erfaring fra byråbransjen og har tidligere vært kreativ leder i blant annet New Deal og Dianmo. Solbakken er byråleder og teknologirådgiver i SMØR.
Resten av juryen består av:
• Andrea Lütken, regissør i AVIA
• Guri Neby, grunnlegger og leder av Einar Film
• Håvard Kværnaas Bakken, fagdirektør i ANFO
• Frank Nystuen, kreatør i DDB Nord og tidligere kreativ leder i Uncle Grey og DDB Nord
• Erlend Loe, forfatter, oversetter, filmmanusforfatter og filmanmelder
Lav terskel
Gullhaien praktiserer fri og åpen deltakelse – det koster ingenting å nominere.
– Vi ønsker lav terskel for deltakelse. Selv om det innebærer kostnader for oss som arrangører, mener vi det er viktig – i hvert fall nå i starten – å gjøre det enkelt for flest mulig å nominere det de oppfatter som godt arbeid, sier Osnes.
Ambisjonen er at Gullhaien skal bli en årlig tradisjon, og prisutdelingen går for aller første gang av stabelen 27. mars på Eldorado Scene i Oslo, som en del av fagarrangementet MAKE OSLO.
– MAKE OSLO er en perfekt ramme for Gullhaien. Her samles kreatører for å skape noe unikt sammen, og på kvelden åpner vi opp for et bredere publikum, sier Osnes.
Med Gullhaien håper arrangørene å inspirere både etablerte aktører og nye talenter til å bruke KI som et kreativt verktøy. Nominasjonene er allerede åpne, og fristen er 20. mars 2025.